Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych (OC) ochrania zarówno interes poszkodowanego, jak i sprawcy wypadku. W ramach tego typu polisy towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa poniesione, z tytułu wypadku, koszty. W Polsce jest to obowiązkowe ubezpieczenie regulowane ustawą.
Czym jest...?
Czym jest OC pojazdu?
Czym jest assistance?
Jeśli masz polisę assistance, to po prostu dzwonisz do ubezpieczyciela, który organizuje pomoc drogową. Pomoc drogowa spróbuje usprawnić auto lub zajmie się holowaniem pojazdu do warsztatu, a tobie i twojej rodzinie może zapewnić nocleg w hotelu lub auto zastępcze. Oczywiście zakres tego, na co możesz liczyć, jest uzależniony od pakietu, na jaki się zdecydowałeś.
Czym jest ubezpieczenie opon?
Ubezpieczenie OPON to dodatkowa polisa ubezpieczeniowa, która zapewnia ochronę przed kosztami związanymi z naprawą lub wymianą opon w pojeździe w przypadku ich uszkodzenia. Takie ubezpieczenie jest opcjonalne i można je dokupić do standardowej polisy OC (odpowiedzialności cywilnej) lub AC (Autocasco).
Czym jest ubezpieczenie szyb?
Ubezpieczenie SZYB w samochodzie to dodatkowa polisa ubezpieczeniowa, która oferuje ochronę przed kosztami naprawy lub wymiany szyb w pojeździe. Jest to ubezpieczenie dodatkowe, które można dokupić do standardowej polisy OC (odpowiedzialności cywilnej) lub AC (Autocasco). Oczywiście istnieje możliwość naprawy szyb z ubezpieczenia AC, jednak dodatkowe ubezpieczenie szyb pozwala naprawić szybę bez odnotowania szkody w Autocasco, co może pomóc w zachowaniu zniżek za bezszkodową jazdę.
Czym jest AC?
Autocasco (w skrócie AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych, które chroni Cię np. przed finansowymi skutkami uszkodzenia, zniszczenia lub utraty samochodu, jego części lub wyposażenia, powstałych w wyniku zdarzenia niezależnego od Twojej woli, sytuacji losowej czy spowodowanej przez osoby trzecie.
Czym jest amortyzacja cześci w AC?
Amortyzacja części w AC to proces, w którym wartość części samochodowych zmniejsza się wraz z ich wiekiem i zużyciem. W praktyce oznacza to, że jeśli dojdzie do szkody, ubezpieczyciel może obniżyć wysokość odszkodowania, uwzględniając stopień zużycia uszkodzonych części. Kupując polisę, możemy zawrzeć w niej klauzulę, dzięki której przy wypłacie odszkodowania firma ubezpieczeniowa nie będzie brała pod uwagę zużycia części, a tym samym nie będzie pomniejszała wypłaty odszkodowania.
Czym jest stała suma ubezpieczenia w AC?
Stała suma ubezpieczenia w Autocasco (AC) to klauzula w polisie, która zapewnia, że wartość pojazdu ustalona w momencie zawierania umowy ubezpieczenia pozostaje niezmieniona przez cały okres trwania polisy. Oznacza to, że w przypadku szkody całkowitej, ubezpieczony otrzyma odszkodowanie odpowiadające wartości pojazdu z dnia zawarcia umowy, niezależnie od jego amortyzacji i spadku wartości rynkowej w czasie.
Czym jest Brak pomniejszenia SU po szkodzie w AC?
Brak pomniejszenia sumy ubezpieczenia (SU) po szkodzie to klauzula w polisie ubezpieczeniowej, która zapewnia, że suma ubezpieczenia nie zostanie zmniejszona po wypłacie odszkodowania za szkodę częściową. Oznacza to, że po każdej szkodzie, suma ubezpieczenia pozostaje na pierwotnym poziomie ustalonym przy zawarciu umowy ubezpieczenia, aż do końca okresu polisy.
Czym jest Suma ubezpieczenia?
Suma ubezpieczenia określa górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego w ramach wykupionej polisy. Inaczej mówiąc, suma ubezpieczeniowa podaje maksymalną kwotę, jaką towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić na podstawie zawartej polisy.
Czym jest Składka?
Kwota, która dotyczy zapłaty za usługi zawarte w umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym. Inaczej mówiąc, jest to cena za konkretną polisę np. mieszkaniową lub na życie.
Czym jest Polisa?
Dokument wystawiony przez zakład ubezpieczeń potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia; określa się w niej przede wszystkim kto i co ubezpiecza, sumę ubezpieczenia, okres ubezpieczenia oraz wysokość składki.
Czym jest OWU?
OWU to zestaw zasad i informacji, które precyzują charakter umowy między ubezpieczycielem a ubezpieczonym. W dokumencie tym znajdują się wszystkie kluczowe informacje dotyczące danej polisy – od zakresu ochrony, poprzez wyłączenia odpowiedzialności, aż po obowiązki strony ubezpieczonej.
Czym jest NNW?
NNW, to skrót od „ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków", to rodzaj ubezpieczenia, które zapewnia ochronę finansową w przypadku nieszczęśliwych wypadków.
Czym jest UFG?
UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, to instytucja działająca w Polsce, której głównym celem jest zapewnienie ochrony finansowej dla poszkodowanych w wypadkach drogowych w sytuacjach, gdy sprawca wypadku nie posiada ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) lub gdy sprawca wypadku pozostaje nieznany.
Czym jest ubezpieczenie ochrony zniżki?
Głównym celem ubezpieczenia ochrony zniżki jest zabezpieczenie kierowcy przed wzrostem składki z powodu szkody w kolejnym roku. Szkoda nie będzie brana pod uwagę przy kontynuacji ubezpieczenia w tej samej firmie ubezpieczeniowej.
Czym jest zielona karta?
Zielona Karta jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym, że pojazd jest ubezpieczony zgodnie z przepisami prawa krajowego w kraju, do którego się udaje. Zielona karta jest potrzebna zazwyczaj w krajach z poza Unią Europejską (UE) oraz Europejskim Obszarem Gospodarczym (EOG). Lista krajów może ulec zmianie aktualną listę znajdziemy np. na stronie: „Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych"
Czym jest OC w Życiu Prywatnym?
Ubezpieczenie to obejmuje odpowiedzialność cywilną za szkody osobowe (uszkodzenia ciała) i majątkowe (uszkodzenia mienia), które ubezpieczony, jego rodzina lub inne osoby wskazane w polisie (np. pomoc domowa) wyrządzą osobom trzecim w wyniku codziennych czynności.
Przykłady:
zalanie sąsiedniego mieszkania, rozbicie telefonu, szkody wyrządzone jazdą rowerem.
Czym są ruchomości domowe?
Ruchomości domowe - rzeczy będące własnością ubezpieczonego, które można wynieść z domu bez użycia narzędzi takie jak: urządzenia domowe, meble nieprzytwierdzone na stałe, sprzęt elektroniczny, muzyczny, komputerowy, fotograficzny, odzież, pieniądze...
Czym są stałe elementy?
Elementy stałe - elementy budynku lub mieszkania zamontowane, lub wbudowane w sposób trwały, uniemożliwiający ich odłączenie bez pozostawienia śladów użycia siły fizycznej lub narzędzi. Elementy stałe mogą być chronione na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Do stałych elementów należą: meble w zabudowie, bojler, telewizor podwieszany...
Jak ubezpieczyć...?
Jak ubezpieczyć Nieruchomość?
Ubezpieczenie nieruchomości to ważny krok w zabezpieczeniu swojego domu lub mieszkania przed różnymi ryzykami. Bez względu na to, czy jesteś właścicielem mieszkania, czy domu możesz ubezpieczyć nieruchomość w 3 zakresach:
- Ubezpieczenie murów
podstawowe ubezpieczenie obejmujące ochronę przed ogniem, powodzią i innymi podstawowymi zdarzeniami wymienionymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
- Ubezpieczenie murów, stałych elementów, ruchomości domowych, elementów szklanych, kradzieży oraz OC w życiu prywatnym rozszerzone ubezpieczenie, które zapewnia szerszy zakres ochrony.
- Ubezpieczenie All Risk
obejmuje wszystkie ryzyka zawarte w poprzednich pakietach, a dodatkowo chroni przed wszelkimi innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami.
Wybór odpowiedniego zakresu ubezpieczenia zależy od indywidualnych potrzeb i specyfiki nieruchomości.
Jak ubezpieczyć Domek letniskowy?
Ubezpieczenie domku letniskowego, znanego także jako domek wakacyjny lub rekreacyjny, różni się nieco od standardowego ubezpieczenia nieruchomości.
Domek letniskowy, ze względu na jego specyfikę, narażony jest na różnorodne ryzyka, w tym te związane z rzadkim użytkowaniem i mniejszą ochroną fizyczną. Oto wskazówki, na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu domku letniskowego:
- Upewnij się, że wybrana polisa jest przeznaczona dla nieruchomości sezonowych.
- Ważne, z jakich materiałów jest zbudowany budynek. Materiały łatwopalne są w wysokim ryzyku, co przekłada się na cenę.
- Czy budynek jest trwale związany z gruntem. Ten aspekt ograniczy mocno wybór firm ubezpieczeniowych.
- Czy budynek znajduje się na terenie Rodzinnych Ogródków działkowych. Tu zakres ubezpieczenia może być bardzo ograniczony ze względu na rodzaj własności częste włamania i brak stałego dozoru.
Jak ubezpieczyć Mieszkanie?
Ubezpieczenie mieszkania to ważny krok w ochronie swojego majątku przed różnymi ryzykami, takimi jak pożar,
zalanie, kradzież czy szkody wyrządzone przez osoby trzecie. Oto szczegółowy przewodnik, na co zwrócić uwagę, aby ubezpieczyć mądrze mieszkanie:
- Blok, Kamienica, Apartamentowiec najczęściej narażone są od ryzyka zalań. Z tego powodu OC w życiu prywatnym ochroni nas przed konsekwęcjammi finansowymi zalania sąsiada.
- Ważne jest, aby podać prawidłowe dane nieruchomości adres, powierzchnia, właścicieli, kondygnacje, rok budowy. Ma to wpływ na dobre oszacowanie ryzyka i wartości nieruchomości.
- Zazwyczaj ubezpieczenie możemy zawrzeć w trzech wariantach: Podstawowym (pod kredyt), rozszerzonym oraz All risk.
- Jeśli mieszkamy w wynajętym lub administracyjnym mieszkaniu, możemy ubezpieczyć nakłady inwestycyjne ruchomości i stałe elementy, czyli wszytko to, co należy do nas oraz OC w życiu prywatnym.
Jak ubezpieczyć Dom?
Ubezpieczenie domu to ważny krok w zabezpieczeniu swojego majątku przed różnymi ryzykami, takimi jak pożar, zalanie, kradzież, czy szkody wyrządzone przez osoby trzecie.
Oto szczegółowy przewodnik, na co zwrócić uwagę, aby mądrze ubezpieczyć dom:
- Zazwyczaj ubezpieczenie możemy zawrzeć w trzech wariantach: Podstawowym (pod kredyt), rozszerzonym oraz All risk.
- Do określenia wyceny i wysokości ryzyka ważne jest podanie istotnych danych takich jak: Powierzchnia domu, materiał budowy, rok budowy, adres, właściciel/e, czy na posesji znajdują się dodatkowe budynki.
- Czy zastosowano odnawialne źródła energii i ekologiczne ogrzewanie.
- Przy starszych nieruchomościach należy zaznaczyć czy i jakie były wykonywane remonty w celu podniesienia wartości nieruchomości.
- Posiadając ubezpieczenie, należy wykonywać okresowe przeglądy: Elektyczny co 5 lat oraz coroczny przegląd kominiarski przy ogrzewaniu na paliwo stałe.
Jak ubezpieczyć Garaż?
Najistotniejszym kryterium przy ubezpieczeniu garażu jet jego lokalizacja. W przypadku gdy:
- Garaż, który znajduje się na osiedlu, można ubezpieczyć razem z mieszkaniem.
- Jeśli jest w bryle domu jest, uwzględniony przy ubezpieczeniu domu.
- Jeśli znajduje się jako osobna budowla na posesji przy domu, należy go uwzględnić przy ubezpieczeniu domu.
- Dodatkowo istotną informacją jest rodzaj materiałów, z jakich jest zbudowany oraz czy jest trwale związany z gruntem.
Jak ubezpieczyć Budynek Gospodarczy?
Ubezpieczenie budynku gospodarczego najczęściej jest realizowane wraz z ubezpieczeniem domu. Ważne jest, aby podać, z jakich materiałów został zbudowany. Jeśli wynajmujesz osobny budynek jako osoba fizyczna, ubezpieczenie w takiej sytuacji jest mocno utrudnione.
Jak ubezpieczyć dom od powodzi?
Ubezpieczenie od ryzyka powodzi zawieramy przy ubezpieczeniu nieruchomości. Jest to szczególnie ważne w przypadku posiadania nieruchomości położonych przy ciekach wodnych lub terenach zagrożonych powodzią. Niestety firma ubezpieczeniowa może odmówić dobrowolnego ubezpieczenia nieruchomości, jeśli istnieje wysokie ryzyko powodzi.
Jak ubezpieczyć Gospodarstwo Rolne?
Ubezpieczenie Gospodarstwa rolne jest regulowane ustawą i jest obowiązkowe. Do obowiązku należy OC rolnika oraz podstawowe ubezpieczenie nieruchomości. Od decyzji właściciela należy czy ubezpieczone Gospodarstwo będzie ubezpieczone w szerszym zakresie niż obowiązkowe.
Kim jest...?
Kim jest Ubezpieczyciel?
Ubezpieczyciel, czyli firma ubezpieczeniowa Określenie ubezpieczyciel jest stosunkowo najłatwiejsze do zapamiętania. Oznacza po prostu firmę ubezpieczeniową, która sprzedaje nam ubezpieczenie.
Kim jest Ubezpieczający?
Ubezpieczający jest osobą, która zawarła i podpisała umowę ubezpieczenia oraz zobowiązała się do płacenia składek. Ubezpieczający nie musi być ubezpieczoną osobą na polisie.
Kim jest Ubezpieczony?
Osoba wskazana w umowie ubezpieczenia, której majątek, zdrowie, życie lub zdolność do pracy objęte jest ochroną ubezpieczeniową. Ubezpieczonemu w momencie wystąpienia szkody na jego osobie lub mieniu przysługuje świadczenie, chyba że wskazana została inna osoba uposażona w razie śmierci ubezpieczonego.
Ubezpieczenia obowiązkowe i kary
Które ubezpieczenie w Polsce jest obowiązkowe?
W Polsce obowiązkowe jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, znane jako OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej).
Inne Obowiązkowe Ubezpieczenia: OC Rolników, Ubezpieczenie Budynków Rolnych od Ognia i Innych Zdarzeń Losowych, Ubezpieczenia niektórych zawodów takich jak:(adwokata, pielęgniarki, lekarza, weterynarza, farmaceuty, architekta, księgowego, agenta ubezpieczeniowego, komornika i innych)
Jaka jest kara za brak OC pojazdu?
Kary za brak OC są ustalane na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Od 01 lipca 2024 Kary odpowiednio wynoszą:
- Pojazdy Osobowe:
- Do 3 dni
- 1700zł
- Od 4 do 14 dni
- 4240zł
- Powyżej 14 dni
- 8480zł
- Pojazdy Ciężarowe:
- Do 3 dni
- 1700zł
- Od 4 do 14 dni
- 4240zł
- Powyżej 14 dni
- 8480zł
- Pozostałe:
- Do 3 dni
- 280zł
- Od 4 do 14 dni
- 710zł
- Powyżej 14 dni
- 1410zł
Inne
Czy firma ubezpieczeniowa może odmówić sprzedaży ubezpieczenia?
-TAK
, jeśli ubezpieczenie, które chcemy zawrzeć jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Odmowa może wynikać z różnych przyczyn, takich jak wysokie ryzyko ubezpieczeniowe czy wysoka szkodowość.
-NIE
, firma ubezpieczeniowa nie może odmówić udzielenia ubezpieczenia, jeśli chcemy zakupić ubezpieczenie obowiązkowe ustawowo wymagane, takich jak OC pojazdu czy OC rolnika.
Kto może prowadzić mój pojazd?
W Polsce można użyczać pojazd innej osobie, pod warunkiem, że posiada ona aktualne prawo jazdy odpowiednie do rodzaju pojazdu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają jednak opłacenia dodatkowej składki, jeśli kierowca jest młody lub ma prawo jazdy krócej niż trzy lata.
Jaka jest różnica między powodzią a zalaniem?
Różnica polega na przyczynach powstania szkody. W przypadku powodzi wspomniane przyczyny to m.in.: nadmierne opady atmosferyczne, topnienie lodu i śniegu, topnienie kry lodowej, tworzenie się zatorów lodowych, spływ wody po zboczach lub stokach (tereny górskie i pofałdowane), podwyższenie lustra wody rzeki, jeziora, sztuczne zbiorniki. Sztorm i wzrost poziomu wód morskich. Czyli wystąpieniem wód z gruntu. Zalanie natomiast wiąże się z uszkodzonym dachem (opadem atmosferycznym) czy niesprawną instalacją hydrauliczną.
Od czego można ubezpieczyć psa lub kota?
Psa lub kota możemy ubezpieczyć od:
NNW Ubezpieczenie od Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) obejmuje ochronę przed skutkami niespodziewanych zdarzeń, w tym również od śmierci z powodu nieszczęśliwego wypadku.
OC Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC) może uchronić właściciela zwierzęcia przed poniesieniem kosztów finansowych wynikających ze szkód wyrządzonych przez jego pupila.
Zdrowie Ubezpieczenie zdrowotne pomaga pokryć koszty zabiegów medycznych i leczenia poważnych chorób naszego pupila.
Co to jest BLS?
BLS
to skrót od pełnej nazwy programu bezpośredniej likwidacji szkód. BLS zasadniczo polega na tym, że wypłatą odszkodowania lub naprawą zniszczonego w wyniku wypadku samochodu, zajmuje się towarzystwo ubezpieczeń, w którym poszkodowany zakupił OC.
Jak działa udział własny w AC?
Udział własny w Autocasco (AC) to kwota, którą właściciel pojazdu zobowiązuje się pokryć z własnych środków w przypadku wystąpienia szkody. Jest to część kosztów naprawy lub odszkodowania, która nie jest refundowana przez ubezpieczyciela. Mechanizm ten ma wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej oraz na sumę wypłaty odszkodowania.